10 grudnia, 2023
ogrzewanie domu

Budując dom, musimy podjąć decyzję odnośnie wyboru sposobu jego ogrzewania. Jest to konieczność, gdyż właśnie w naszym klimacie domy po prostu bez ogrzewania nie mogą funkcjonować, nawet w sytuacji, gdy są bardzo dobrze izolowane. Na rynku funkcjonuje wiele systemów ogrzewania, które wykorzystują do zasilania zarówno paliwa stałe, jak również OZE.

Trudno wyobrazić sobie dom, który nie jest ogrzewany. Nie da się również ukryć tego, że wybór rodzaju ogrzewania jest bardzo trudny – obecnie głównie ze względu na rosnące ceny materiałów instalacyjnych, jak również niestabilne ceny paliwa.

Szukając dla siebie odpowiedniego projektu domu, w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na metraż i rozmieszczenie wszystkich pomieszczeń, w drugiej zaś na rodzaj ogrzewania. Im bardziej dopasowane będzie do naszych potrzeb, tym oczywiście łatwiej uzyskamy odpowiednią temperaturę.

Jak ogrzać dom?

W pierwszej kolejności mamy do wyboru bardziej tradycyjne formy ogrzewania, które możemy określić ogrzewaniem centralnym. W tego rodzaju instalacji mamy do czynienia z kotłem grzewczym, który zasilany jest paliwem, ciepło rozprowadzane jest poprzez instalację hydrauliczną do grzejników.

Możemy tu wymienić:

– tradycyjne ogrzewanie węglowe,
– ogrzewanie ekogroszkiem oraz pelletem,
– ogrzewanie gazem ziemnym oraz gazem ze zbiornika,
– ogrzewanie na olej grzewczy,
– ogrzewanie przy pomocy kotła elektrycznego,
– pompę ciepła.

W nowoczesnych domach bardzo często wykorzystuje się tak zwane systemy decentralne, które to nie mają jednego źródła ciepła, w postaci pieca. Tego rodzaju instalacje wykonywane są szczególnie w nowych domach, bardzo dobrze izolowanych, zarówno od wewnątrz, jak również od zewnątrz. Dobrym przykładem są tu domy pasywne.

Do decentralnych systemów ogrzewania możemy zaliczyć:

– klimatyzację,
– panele na podczerwień, promienniki podczerwieni,
– wentylacja mechaniczna wraz z odzyskiem ciepła.

Decydując się na zastosowane na przykład pompy ciepła, jak również paneli podczerwonych, klimatyzacji, rekuperacji wraz z odzyskiem ciepła, zdecydowanie powinniśmy zainwestować również w panele fotowoltaiczne, dzięki którym to pozyskamy darmowy prąd ze słońca. Ten darmowy prąd jest niezwykle istotny, gdyż sprawi, że nasze rachunki nie przekroczą założonego budżetu. Dodatkowo dom będzie po prostu niezależny energetycznie.

Wybierając sposób ogrzewania powinniśmy brać pod uwagę koszt montażu, późniejsze koszty związane z użytkowaniem, a także ekologię.

Dodaj komentarz