24 kwietnia, 2024
funkcjonalne meble

Stalowe meble od jakiegoś czasu przestały być kojarzone z technicznymi wnętrzami, magazynami i warsztatami. Odnowione aptekarskie szafki, czy fabryczne regały nadają wielkomiejskiego sznytu domowym przestrzeniom w modnych loftach. Stalowe, dekoracyjne elementy z zaokrągleniami i stalowymi kutymi lub wycinanymi ornamentami nawiązują z kolei do stylu retro lub przydają domowi rustykalnego charakteru. Producenci mebli i elementów wykończeniowych cenią ten materiał za jego trwałość, uniwersalność i funkcjonalność. W 2020 roku stal była ewidentnie jednym w ważniejszych trendów dekoratorskich. Wygląda na to, że moda utrzyma się także w tym roku.

Stal tworzy dobre połączenia

– Materiał ten używany jest do konstrukcji mebli z powodu swej uniwersalności i elastyczności – zauważa Mateusz Czeczko, architekt Wnętrz z Czeczko Design Studio. – Łączony z drewnem pasuje do większości wnętrz. Dzięki łatwości formowania elementów stalowych, na przykład przez poddawanie ich obróbce laserem, tworzy się intrygujące formy, które nadają przestrzeni charakteru. Obłe formy czy zaokrąglenia w meblach z użyciem stali przywodzą na myśl kształty zaczerpnięte z natury i budzą pozytywne wrażenia.

Stal tworzy dobry duet ze szkłem czy syntetycznymi materiałami. Coraz popularniejsze jest jednak łączenie go naturalnym z kamieniem, drewnem czy nawet tkaninami. Czasami buduje się z niego całe wielkopowierzchniowe zabudowy. Jeszcze dekadę temu kuchnia ze stalowymi blatami czy szafkami była znakiem rozpoznawczym przemysłowych lub restauracyjnych roboczych pomieszczeń. Dziś można takie zobaczyć także w modnych, minimalistycznie urządzonych domach. I to nie tylko w kuchni. Może stanowić mocny, nowoczesny akcent w salonie czy nawet sypialni.

– Materiał ten ma niezaprzeczalne walory praktyczne. Bardzo łatwo utrzymać go w czystości, jest odporny na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Można go poddać rozmaitym przeróbkom dzięki czemu wpisuje się w coraz popularniejszy trend „upcyclingu” – dodaje architekt.

Okazuje się również, że stal i różne jej stopy mają niezwykle ciekawą gamę kolorystyczną. Inny połysk daje cyna czy miedź, a inny uszlachetniona stal kwasoodporna. Łącznie różnych gatunków gwarantuje wręcz spektakularne efekty. W 2021 roku na topie jest odcień złota i miedzi, ponieważ generalnie ocieplamy wnętrza. Barwą roku wedle Global Aesthetic Center AkzoNobel została Brave Ground, czyli kolor ziemi, stonowany i łatwy do łączenia z wyraźniejszymi, połyskliwymi akcentami.

Stal chętnie też wykorzystywana jest do wykończenia mebli i do produkcji dodatków. Robi się z niej uchwyty, okucia, okienne szprosy, kuchenne organizery czy półki na książki.

Metalowe i stalowe detale

Wiosenny ruch remontowy już się rozpoczął. Podobnie jak rok temu jest on intensywniejszy niż zazwyczaj, ponieważ znowu obowiązują pandemiczne obostrzenia. Ludzie zamknięci w czterech ścianach zabrali się za porządki i przebudowy. Chcą powiewu świeżości i zmian, chociaż we własnym domu.

– Do tej pory wytwarzaliśmy głównie akcesoria samochodowe: nakładki na zderzaki i progi, podstopnice. W ostatnich miesiącach widać wyraźną dywersyfikację zamówień. Coraz większy procent dotyczy elementów wykorzystywanych we wnętrzarstwie. Wykonujemy różne elementy dla producentów mebli np.: nietypowe nogi do stołów, konstrukcje do szaf, balustrady schodowe, części do łóżek, blaty, stalowe dekoracje ścienne – wymienia Piotr Świrko, prezes alu-frost, podlaskiej firmy specjalizującej się w cięciu laserem.

Zakład realizuje też projekty autorskie, wykonywane na indywidualne zamówienie klientów. Są to rzeczy robione na wymiar. Na przykład wypełnienia balustrad czy panele przesuwne. W takich wypadkach bardzo duże znaczenie ma precyzja. Warto sprawdzić, czy wykonawca dysponuje odpowiednimi narzędziami, np.: laserowymi wycinarkami.

W domu i w ogrodzie

Moda na metaliczny błysk przekłada się też na zainteresowanie ozdobami do domu wykonanymi z tego typu materiałów. Alu-frost produkuje dużą gamę użytkowych i dekoracyjnych przedmiotów ze stali i zauważa, że ich sprzedaż rośnie.

– W okresie bożonarodzeniowym powodzeniem cieszyły się np. stojaki na drewno kominkowe lub wino, jak również drobniejszy asortyment typu podpórki do książek. Teraz, wiosną, wchodzimy w fazę ogrodową. Ludzie zaczynają kupować panele, którymi można wygrodzić poszczególne strefy ogrodu czy ozdoby na podwórko, np.: wind spinnery. Niesłabnącym wciąż zainteresowaniem cieszą się też nasze personalizowane numery na dom – mówi Monika Piłasiewicz, kierownik działu marketingu w alu-frost.

Dodaj komentarz